Царева џамија

Царева џамија налази се у градској језгри Вишеграда, а на лијевој обали ријеке Рзав и на падинама брда Бикавац.

Џемату Царева припадају села: Округла, Бабин поток, Родић Брдо, Вељи Луг, Жилићи, Косово Поље, Гарча, Међусеље, Нова Махала, Вучине, Ступе, те неколико улица које припадају старом дијелу Вишеграда познатијем по имену Јалија.

До агресије на Босну и Херцеговину на подручју џемата Царева живјело је око 500 бошњачких домаћинстава. Данас у овом џемату живи око 150 бошњачких домаћинстава.

Царева џамија по којој је и овај џемат добио име први пут је саграђена у вријеме султана Бајазита II 1485. године. У својој дугој историји више пута је паљена, а 6. јуна 1992. године, након што је почела агресија на Босну и Херцеговину, џамија је у потпуности уништена а њезини су остаци уклоњени и однијети на непознате локације.

Уз интензивирање повратка Бошњака на подручје Вишеграда џамија је поново саграђена, а свечано је отворење уприличено 28. августа 2005. године. На подручју џемата Царева до Другог свјетског рата постојала је џамија Мехмед паше Соколовића, која никада није обновљена, а на мјесту Синан бегове џамије, која је срушена током Другог свјетског рата, саграђен је Дом културе.

У току посљедње агресије на Босну и Херцеговину срушено је и Сијерчића турбе из 17. вијека, направљено од седре, које је било под заштитом државе.