У складу са својим опредјељењима, „Просвјета“ је 1922. године основала 65 библиотека, међу којима и вишеградску са почетних 388 свезака. Већ од 1933. године у Вишеграду ради стална библиотека са 500 свезака и 80 сталних чланова.
Познатије међуратне приватне библиотеке имали су учитељица Јозефина Папо, трговац Бранко Бранисављевић, љекар Елијас Овадије, апотекар Јардо Коза и љекари Теодор и Драга Илић.
Вишеградска библиотека је успјела преживјети тешке ратне дане и очувати књижевни фонд, дочекавши 1953. годину, када је званично формирана Народна библиотека, у којој су први библиотекари били Васо Вранић и Драгутин Лаловић. Након њих, библиотекарка Милојка Микавица удахњује душу вишеградској библиотеци, која се изградњом Дома културе пресељава у нове просторије. Већ 1957. године почиње серија селидби, што уз мала средства за повећање књижног фонда успорава њен развој.
Библиотека 1987. године прераста у Спомен библиотеку „Иво Андрић“. Тако данас, са шест подручних одјељења, броји преко 40.000 наслова, са просјечним годишњим бројем од 1.000 чланова.
Драгоцјени дио је и Спомен збирка књижевника и нобеловца Иве Андрића, која броји више од 500 наслова и периодичних публикација, на преко 30 страних језика.
Библиотека је добила бројна признања, међу којима и Плакету „Ђорђе Пејановић“-Друштва библиотекара Републике Српске. Сједиште овог Друштва је у Вишеграду, гдје се сваке године, уз „Вишеградску стазу“, одржавају сусрети библиотекара Републике Српске.
Контакт:
+ 387 58 620 378
Дом културе у Вишеграду основан је 1953. године, а од 2020. године регистрован је као Јавна установа Центар за културу Иво Андрић. У њему су се деценијама поред биоскопских представа одржавала сва културна збивања Вишеграда, културне манифестације и презентације активности културно умјетничких друштава и друге културно образовне дјелатности. Центар за културу је установа од посебног значаја за културне активности општине Вишеград.
Данас у Центар за културу ради драмски студио. Кроз 5 секција активно дјелује више од стотину аматера, дјеце и омладине. Најактивнија је драмска секција, која је само послијератних 11 година на сцену поставила 16 позоришних представа за дјецу и одрасле, и играла 68 пута, од тога 46 у Вишеграду.
Контакт:
+ 387 58 620 271
е-маил: домкултуре_вгд@yахоо.цом
Налази се у центру града, 500 од ћуприје на Дрини. У овој згради 1892. године отворена је Основна народна школа, а један од оних који су ту научили прва слова био је и наш нобеловац Иво Андрић. Да би се бар дијелом одужили нобеловцу који је прославио Вишеград, 2008. године вишеграђани у тој згради оснивају меморијалну учионицу, која садржи поставку школске учионице с почетка 19. вијека, као и андрићеве фотографија из Вишеграда.
Учионицом газдује установа за културу „Дом културе“ Вишеград, тако да све информације око посјете андрићевој учионици можете добити у Дому културе, који се налази у сусједној згради.
Контакт :
+ 387 58 620 271
+ 387 65 496 240
ЈУ Андрићев институт налази се у Андрићграду, основан је 14. јуна 2013. године. Бави се научноистраживачким радом у области друштвених и хуманистичких наука. У том смислу, Андрићев институт научној, академској и стручној заједници, као и широкој јавности, нуди један нови и цјеловитији концепт у истраживању, организацији, повезивању и промоцију различитих идеја и сазнања, у духу захтјева времена и окружења, кроз истраживачке пројекте, научне студије, публицистику, конгресе, конференције, симпозијуме, научне скупове, семинаре, округле столове, радионице, организацију едукативних, промотивних и других посебних догађаја, не само на простору Андрићграда, Републике Српске и Републике Србије, него и шире.
Своје научне резултате из области друштвених и хуманистичких наука Андрићев институт остварује кроз рад пет одјељења и то: Одјељења за књижевност, Одјељења за српски језик, Одјељења за историју, Одјељења за филм и медије и Одјељења за османистику, Организовањем конференција, семинара, научних скупова, објављивањем зборника радова са научних конференција, монографија у којима се доносе научни резултати везани за одређене годишњице, периодичних публикација, развијањем своје библиотеке и галерије, Андрићев институт представља већ свуда препознатљиво научно и културно име.
Андрићев институт установио је 2015. године „Велику награду Иво Андрић“ која се додјељује у двије категорије:
Контакт:
058/620-912
Налази се у оквиру зграде Андрићевог института, у Андрићграду и представља најрепрезентативнији галеријски простор у регији. Изложбене поставке обухватају радове наших признатих ликовних умјетника.
Телефон+387 (0)58 620 912
Емаил: Инфо@андрицевинститут.орг
Адреса: Трг Николе Тесле бб Андрићград
Налази се у згради Дома културе. Редовно су изложене поставке умјетничких слика, графика и скулптура насталих на Међународном ликовном саборовању у Вишеграду.
Телефон: +387 (0)65 747 894
Емаил: gradskagalerija.visegrad@gmail.com
Адреса: Ужичког корпуса 14
Налази се у оквиру комплекса манастира Добрун. Стална поставка обухвата умјетничке слике са претежно религијском тематиком.
Телефон: +387 (0)58 612 022
+387 (0)58 612 024
Адреса: Добрун бб