Одмор у…. „лијепом старом граду Вишеграду“

10.05.2021.

На мјесту гдје се планине, које чине уски и дубоки кањон ријеке Дрине, раздвајају у пространу котлину, стоји камени око 500 година стар мост са 11 лукова широког распона, познатији свима као на Дрини ћуприја.

Овај величанствени мост на Дрини обиљежио је Вишеград, а све је у свом дјелу овјековјечио славни нобеловац Иво Андрић. Тако се Вишеград, захваљујући ћуприји и Андрићу, прославио и постао једна од најпознатијих туристичких дестинација у нашој земљи, али и регији.

Вишеградска ћуприја на Дрини је задужбина великог везира Мехмед-паше Соколовића. Мост је изграђен у периоду од 1571. до 1577. године, а градио га је тада најчувенији турски архитекта Коџа Мимар Синан. Изграђен је у источњачком стилу и представља ремек дијело тадашњег градитељства. Ово монументално здање било је инспирација књижевнику Иви Андрићу за његово чувено дјело „На Дрини ћуприја“, за које је 1961. године добио и Нобелову награду. Мост је један од најзначајнијих националних споменика БиХ, а у јулу 2007. године уписан је у УНЕСЦО-ву листу свјетске културне баштине.

Вишеград чува успомену на великог нобеловца Иву Андрића. Током боравка посјетите спомен учионицу Иве Андрића која садржи поставку школске учионице с почетка 19. вијека, као и Андрићеве фотографије из Вишеграда, а у пратњи водича сазнајте нешто више о његовим школским данима у граду на Дрини.

Једну од највећих туристичких атракција Вишеграда, посљедњих година представља Андрићград. Андрићград је туристички, културни, административни и едукативни комплекс смјештен на полуострву између ријека Дрине и Рзава, на неких 300 метара од вишеградске ћуприје. Настао је као идеја професора Емира Кустурице о каменом средњевјековном граду инспирисаном дјелима и ликовима Иве Андрића. Простор представља визију како је Вишеград могао изгледати да га нису заобишли ренесанса и остали историјски периоди. У архитектонском погледу сам град је мјешавина различитих епоха и стилова који су је смјењивали кроз историју овог подручија: византијски стил, отомански период, ренесанса, класицизам. Током шетње кроз главну улицу-корзо посјетиоци су у прилици да се врате у прошлост.

Највеће природно благо Вишеграда је ријека Дрина. Њу ћете најбоље упознати уколико се одлучите за крстарење неким од туристичких бродова у Вишеграду. Уживаћете у предивној природи и пловидби другим најдубљим кањоном у Европи. Једна од најатрактивнијих тура је она која води до Старог Брода и истоименог спомен комплекса. За љубитеље активности на води у понуди је вожња кајаком, те на СУП даскама за стојеће веслање. Праву атракцију представља и адреналинска вожња на зип лајну крај вишеградске ћуприје, у дужини од 480м.

Вишеградска Бања због надморске висине и природног амбијента у ком је смјештена има карактеристике ваздушне бање. Ова бања је на првом мјесту у БиХ по радиоактивности, чији је степен терапијски оптималан. На изворима термалне воде ове бање расте ендемична врста папрати вилина влас, по којој је и бањски комплекс добио име. У непосредној близини бањског центра налази се хамам – „Мехмед пашино купатило“ чију је изградњу наредио сам Мехмед – паша Соколовић 1575. године. Хамам је и данас у функцији.

На 10 км од Вишеграда у живописном планинском крају, на путу Вишеград – Ужице, налази се један од најљепших манастира на овом подручју, манастир Добрун (XВИ вијек). Манастир чува богату историју, културу и традицију овога краја. Недалеко од самог манастира налазе се и остаци средњевјековног утврђеног града Добрун. У склопу манастирског комплекса смјештен је Музеј Првог српског устанка, галерија слика у Карађорђевом конаку, као и Музеј Дабробосанске митрополије.

Искористите ваш одмор за посјету Вишеграду. Уживајте у Републици Српској!

Извор: Портал екапија